Koniec roku szkolnego 2018/2019

Szanowni Państwo, drogie Dzieci!

W dniu dzisiejszym spotkaliśmy się tutaj, aby zakończyć rok szkolny 2018/ 2019. Nadszedł również czas, aby złożyć podziękowania oraz podsumować cały dziesięć miesięcy pracy.

Pozwólcie, że zacznę od podziękowań. Przede wszystkim w imieniu całej społeczności dziękuję Radzie Rodziców, która przez cały rok szkolny wspierała nasze inicjatywy i pomysły. Nie sposób wymienić wszystkich, ale na pewno na uwagę zasługuje konkurs- quiz historyczny na stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę, konkurs plastyczny ‚Co robił Twój przodek 18 listopada 1918 r.’, konkurs ekologiczny, jasełka, mikołajki i niedawny czerwcowy Dzień Dziecka zorganizowany specjalnie dla nas.

Równoczesne wyrazy wdzięczności kierujemy do Stowarzyszenia Rodziców. Dziękujemy za cały rok współpracy. W szczególności za:

Zakup podręczników i ćwiczeń ("Piszę coraz lepiej", "Ortografia z uśmiechem", "Między nami", klasy 1-5)
Spotkanie klas z prof. Katarzyną Kłosińską nt. pochodzenia słów.
Warsztaty dla rodziców z bezpieczeństwa w sieci

Konkurs frazeologiczny
Pomoc przy jasełkach, karnawale, kiermaszu Konkurs ekologiczny
Spotkanie o rtm. Pileckim
Dzień Dziecka

Kolejną instytucją wspierającą działania szkoły, której należą się wielkie podziękowania jest Ambasada Rzeczpospolitej polskiej działająca w Wielkim Księstwie Luksemburga w Luksemburgu. Na ręce pani Konsul kierujemy wielkie dziękuję za wspieranie przede wszystkim finansowe wielu inicjatyw organizowanych w minionym roku szkolnym.

Nie byłoby tu nas dzisiaj, gdyby nie Wy Kochane dzieci. Również Wam należą się wielkie brawa. Za wytrwałość, cierpliwość i naukę w soboty. Bo to Wy w prawie każdą wolną sobotę stawałyście zwarte i gotowe do nauki. Nie dlatego, że trzeba ale dlatego, że warto. Na lekcjach często pytacie czemu muszę uczyć się w soboty? Po co mi nauka? Dlaczego nie mogę po prostu spać? I pewno dzisiaj nie uzyskacie na nie odpowiedzi. Ale wiem jedno "Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć by zmienić świat" - te słowa wypowiedział człowiek, który codziennie zmieniał świat laureat pokojowej nagrody Nobla Nelson Mandela. I wiem także, że wszyscy którzy uczęszczają do naszej szkoły już wygrali, bo wybrali jedyną, słuszną drogę edukację.

Ale drogie Dzieci nie mogłybyście uczęszczać tutaj, gdyby nie Wasi rodzice. Im także należą się wielkie podziękowania. Zdaję sobie doskonale sprawę, jako mama trojki dzieci, że już samo logistyczne zorganizowanie dowozu do szkoły i odbiór Was po lekcjach jest wielkim wyzwaniem dla Rodziny. Poświęcenie wolnej soboty, wczesne wstawanie to tylko niektóre elementy za które dziś dziękujemy.

Szanowni Państwo, Drogie Dzieci pragnę z tego miejsca złożyć podziękowania całej Radzie Pedagogicznej, bo to my także tworzymy to miejsce. Pani Barbara Marciniak- Dros, pani Małgorzata Bednarek, pani Magdalena Wiejak, Pani Magdalena Osiewała, pani Gabriela Kaziuk i ja Dominika Chrostek- Nowak. Staramy się wypełniać naszą misję najlepiej jak potrafimy, aby na emigracji tutaj w Luksemburgu stworzyć „małą Ojczyznę” i nauczyć Was języka naszych przodków. Dziękujemy.

Oprócz podziękowań pozwólcie Państwo, że podsumuję rok szkolny 2018/ 2019. Do naszego punktu uczęszczał o 173 uczniów. Mieliśmy dwie klasy pierwsze, klasę drugą, klasę trzecią, dwie klasy czwarte, klasę piątą, klasę szóstą, klasę siódmą, klasę ósmą oraz trzecią gimnazjalną. Wszystkie dzieci osiągały wspaniałe wyniki w nauce, uczęszczały do szkoły bardzo systematycznie: frekwencja wyniosła 89%. Każdego miesiąca oprócz nauki, proponowaliśmy także inne aktywności. I tak odwiedziliśmy muzeum Mudam, wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących pierwszej pomocy, klasy obchodziły andrzejki oraz walentynki. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bardzo prężnie działa w szkole biblioteka o czym za chwilę będą Państwo mogli się przekonać, gdyż pani Gabriela Kaziuk wręczy nagrody dla najlepszych czytelników.

Mam nadzieję, że przyszłym rok szkolny okaże się również taki owocny. A jeśli już wybiegam w przyszły rok to pragnę Państwa poinformować, że szkoła zmieni nazwę ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej na uproszczoną króciutką Szkołę Polską. Także w przyszłym roku szkolnym 2019/ 2020 mamy zapisaną rekordową liczbę uczniów 193. Ciągle czekamy na decyzję Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za granicą na możliwość utworzenia dwóch klas pierwszych. Sytuacja ta cieszy mnie ogromnie, gdyż zainteresowanie naszą placówką świadczy o tym, że dobrze wykonujemy swoje zadania.

Szanowni Państwo, drogie Dzieci! Na zakończenie chciałabym życzyć wszystkim wspaniałych, słonecznych wakacji, ale przede wszystkim, żeby były bezpieczne zarówno na wodzie jak i na lądzie i aby 21 września 2019r. 193 osoby rozpoczęły nowy rok szkolny, dziękuję!

ZałącznikRozmiar
Image icon koniec-roku-2019-1.jpg1.08 MB
Image icon koniec-roku-2019-2.jpg882.44 KB
Image icon koniec-roku-2019-3.jpg991.28 KB