Nasza twórczość- Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi, dziewczynki Charlotka, Klara i Weronika z klasy piątej, przygotowały specjalną prezentację:

 

Weronika: Dzień dobry. Nazywam się Weronika. Jest tu dziś ze mną Charlotta i Klara. Chciałybyśmy porozmawiać z Wami o naszej planecie i o milionach ludzi i zwierząt, którzy cierpią z powodu naszych złych nawyków i zaniedbań.

Swoimi działaniami na skalę przemysłową, tysiącami kopalń i elektrowni na paliwa kopalne, blisko miliardem samochodów i ponad miliardem sztuk bydła hodowlanego zmieniamy skład atmosfery przyczyniając się do zmian klimatu. Wyrzucając dobre jedzenie, marnując wodę, czy kupując i wyrzucając plastik przyczyniamy się do pogorszenia warunków zżycia na ziemi.

Klara: Spójrzcie na tę słodka fokę grenlandzka i na misia polarnego.

Czy wiecie, że na świecie zostało już tylko 20 tysięcy misiów i jeśli nie zatrzymamy ocieplenia klimatu i topnienia lodów mogą całkowicie wyginać do 2050 roku? To oznacza, że nasze dzieci już ich nie zobaczą. To dotyczy tez wielu innych gatunków zwierząt np. szympansów, nosorożców czy żółwi szylkretowych.

Charlotta: Wielkim problemem jest pustynnienie ziemi. Ziemia szybko zamienia się w pustynię. Czy ten proces da się odwrócić? Na razie, niestety, nie robimy w tym celu zbyt wiele. Już dziś najtrudniej mają rolnicy, którzy niemal bez przerwy borykają się z suszą. Ile jeszcze będą w stanie nas karmić? Najnowszy raport Komisji Europejskiej podaje, że do 2050 roku prawie 90 procent powierzchni lądów na ziemi może ulec degradacji, a w ciągu kolejnych 30 lat pustynnieniu. To z kolei sprawi, że światowe zbiory zmniejszą się o 10 proc.

Weronika: Czy wiecie, że w morzach znajduje się 150 milionów ton plastiku, a każdego roku trafia tam 5 do 12 milionów ton nowych odpadów?

Ma to bezpośredni wpływ na organizmy morskie, rafę koralową, zdrowie ludzi i gospodarkę. 

Klara: Nawet jeden człowiek może zmienić świat. Zmień swoje nawyki. Oszczędzaj wodę i energie. Bierz krótki prysznic zamiast kąpieli w wannie.

Weronika: Zastanów się nad każdym zakupem. Czy na pewno potrzebujesz kolejna zabawkę czy nowe ubranie, tylko dlatego, że jest modne? Czy wiesz, że do produkcji 1 T-shirta bawełnianego zużywa się 2.500 litrów wody, a jednych dżinsów aż 8.000 litrów.

Klara: Pilnuj swoich domowników i przyjaciół, zwracaj im uwagę, gdy marnują wodę lub energię.