Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w naszej szkole

W sobotę 10 listopada 2018 roku w naszej szkole świętowaliśmy 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystość przybyła konsul RP w Luksemburgu - p. Pia Libicka-Regulska.

Przy okazji święta narodowego chcieliśmy się zastanowić, co to jest patriotyzm, co to znaczy być Polakiem w Luksemburgu, Francji, Belgii, Niemczech - poza granicami Polski. Przywiązanie do Ojczyzny tworzy więź ze wspólnotą, a wspólnota opiera się na tym, co łączy mimo różnic. Z odmienności da się bowiem skorzystać i czegoś dzięki niej nauczyć. Dlatego w naszym spotkaniu wziął udział niezwykły gość - p. Irena van der Steenhoven Podhorska, Polka urodzona na Wołyniu, malarka ceniona w krajach Beneluksu i odległych zakątkach świata, takich jak Japonia.

Na uroczystościach nie zabrakło też rodziców. Uczniowie przyszli ubrani odświętnie, w barwy narodowe - cała szkoła była biało-czerwona.

Uroczysty apel przygotowany przez p. Dominikę Chrostek-Nowak pięknie poprowadziły uczennice klasy 4 - Julia i Natalia. Zaśpiewaliśmy 4 zwrotki polskiego hymnu, wgłębiliśmy się w historię odzyskania niepodległości, obejrzeliśmy okolicznościową prezentację multimedialną.

Ogłosiliśmy wyniki 2 konkursów zorganizowanych w naszej szkole. Konkurs "Co robił Twój przodek w dniu 11 listopada 1918 roku?" zorganizowała Rada Rodziców naszej szkoły przy współpracy z polską ambasadą w Luksemburgu.

Komisja konkursowa nagrodziliśmy 3 prace: - I miejsce w kategorii klasy 1-3 przyznano Marcelowi z klasy 3 - I miejsce w kategorii klasy 4-6 przyznano Weronice z klasy 4 - wyróżnienie przyznano Gabrielowi z klasy 6 Każdy z nagrodzonych otrzymał nagrodę. Gratulujemy wspaniałych prac, które powstały dzięki zainteresowaniu naszych uczniów swoją historią, wyszukiwaniu materiałów, zbieraniu informacji od żyjących krewnych, dzięki dociekliwości i ciekawości świata.

Drugi konkurs szkolny "100 pytań na 100-lecie" odbył się w godzinach porannych. Uczniowie wraz z rodzicami rozwiązywali bardzo trudny test wiedzy z historii Polski. Wyniki konkursu ogłosiliśmy tego samego dnia, nagrody i dyplomy zostaną wręczone uczestnikom w sobotę, 17 listopada. Konkurs wsparła polska ambasada w Luksemburgu, stowarzyszenie rodzice.lu oraz klub Rej. Oto zwycięzcy: - I miejsce: Gabriela z klasy 6 z tatą Zbigniewem - II miejsce: Julian z klasy 4 z mamą Iwoną - III miejsce: Krzyś z klasy 3 z tatą Michałem - IV miejsce: Jakub z klasy 6 z tatą Jarkiem - V miejsce: Dominika z klasy 5 z mamą Sylwią Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom: Hani z klasy 3 i jej tacie Wojciechowi, Natalii z klasy 5 i jej tacie Marcinowi, Marcelowi z klasy 3 i jego tacie Mirosławowi, Jankowi z klasy gimnazjalnej, który sam wziął udział w konkursie, Julianowi z klasy 6 i jego mamie Oldze oraz panu Richardowi.

W dalszej części naszego świętowania zanurzyliśmy się w opowieści p. Ireny Podhorskiej o czasach I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego (czasy znane jej z opowieści rodziców) oraz II wojny światowej i życia powojennego. Pani Irena piękną polszczyzną opowiedziała o tym, jak ważne w życiu są nasze korzenie, i jak ważni są ludzie. Podkreśliła, że jesteśmy Polakami w naszych sercach, gdziekolwiek na świecie byśmy nie przebywali. "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy..." Nasi uczniowie mieli wiele pytań, które zbierał towarzyszący gościowi p. Adam. Dzięki niemu i p. Podhorskiej mogliśmy tego dnia "dotknąć" i doświadczyć prawdziwej HISTORII. To było niesamowite, szalenie ciepłe i pouczające przeżycie.